Kto powinien nosić pas przepuklinowy?

Po operacji przepukliny bardzo często lekarz zaleca noszenie dodatkowo opaski uciskowej, która zapewni usztywnienie i odciążenie danego miejsca, aby ciało w miejscu operacji mogło się zagoić. Niestety czas gojenia ciała po tego typu operacji jest długi. U niektórych osób, jeśli przepuklina była duża i potrzebny był inwazyjny zabieg może to trwać nawet 3 miesiące.

Odciążenie ciała po zabiegu

Najczęściej zalecany jest pas przepuklinowy, który odpowiednio dopasowany i założony sprawia, że usztywniona zostaje dana część ciała – najczęściej brzuch i tułów, przez co można wykonywać różne czynność. Może to być nawet praca fizyczna czy uprawianie sportu. Taki pas przepuklinowy pozwala na unieruchomienie powłoki brzusznej, a więc działa też przeciwbólowo. Z drugiej strony też pozwala na regenerację tkanek w ciele, które są odciążone i usztywnione, a więc nie poruszają się, a np. szwy nie rozchodzą się i rana pooperacyjna goi się szybciej.

Różne rodzaje opasek uciskowych

Za pierwszy pas przepuklinowy uznaje się ten skonstruowany przez niemieckiego chirurga Johannesa Scultetusa w XVII wieku. Został on nazwany elastyczną opaską Scultetusa i używany był bardzo często po wypadkach czy operacjach.

Obecnie na przepuklinę zakłada się różne pasy. Mogą one obejmować pachwinę, gdy była to przepuklina pachwinowa, albo może to być pas brzuszny, gdy wystąpiła ona w brzuchu. Dlatego też niezależnie od rodzaju przepukliny i zabieg można dobrać odpowiedni pas.