Czy materace przeciwodleżynowe są warte zakupu?

Materace przeciwodleżynowe są tak naprawdę obowiązkową opcją przy opiece nad osobą chorą spędzającą w łóżku większość dnia. Unieruchomienie w łóżku może powodować odleżyny, które są trudne do wygojenia. Z tego powodu lepiej im zapobiegać niż leczyć.

Czy warto kupić materac przeciwodleżynowy?

Materace tego typu przede wszystkim wpływają na większy komfort chorego, ale również pomagają w opiece nad nim. Jeśli chory spędza swój dzień głównie w łóżku, należy go przekładać po kilkanaście razy na dzień z jednego boku na drugi, tak by nie doprowadzić do odleżyn. Jest to męczące zarówno dla osoby chorej jak i jego opiekuna.

Zmiennociśnieniowe materace przeciwodleżynowe

Materace zmiennociśnieniowe są najpopularniejsze. Ich działanie polega na regulacji ciśnienia, a co za tym idzie, redukcji ucisku materiału na ciało. W ten prosty sposób pacjent doświadcza zdecydowanie większego komfortu leżenia, a nowe odleżyny nie powstają. Taki materac świetnie sprawdzi się również dla osób, u których już powstały niewielkie odleżyny. Materace najnowszej technologii można zaprogramować nawet w taki sposób, by w ogóle nie uciskały miejsca w którym powstała już odleżyna. Niestety przy najgorszych odleżynach (IV stopnia) materac zmiennociśnieniowy może nie pomóc. Warto w takim przypadku zainwestować w materac przeciwodleżynowy rurowy. Sprzęt ten posiada oddzielne rury i komory, które są ciągle napełniane i opróżniane z powietrza. Taka wymiana powietrza może następować na przykład co 10 minut, dzięki czemu ciało nie jest uciskane przez materiał.

Zobacz popularne materace przeciwodleżynowe: https://www.orteo.pl/materace-przeciwodlezynowe