Czym powinny charakteryzować się apteczki medyczne dla zakładów pracy?

Apteczki medyczne dla zakładów pracy to absolutna podstawa, o której nie należy zapominać. Powinny być wyposażone w odpowiednie środki farmakologiczne oraz opatrunkowe oraz zapewniać pomoc w nagłej sytuacji, która zagraża zdrowiu lub życiu pracownika. Jak dobrać produkty, które spełniają te wymagania? Czym kierować się przy ich zakupie?

Bezpieczeństwo w zakładzie pracy – jak je zapewnić?

Szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zapoznanie pracowników z zasadami BHP i wiele innych czynności – dbać o bezpieczeństwo w miejscu pracy można na wiele sposobów. Do jednych z nich należy umieszczenie w zakładzie pracy apteczki medycznej (sprawdź tutaj), która zawiera niezbędne do zażegnania sytuacji kryzysowej produkty. Przydaje się np. podczas skaleczenia się, omdlenia, migreny lub zatrucia pokarmowego. Złe samopoczucie może wystąpić w najmniej spodziewanym momencie, a wypadki zdarzają się codziennie. Warto o tym pamiętać i zapewnić pracownikom niezbędną ochronę.

apteczki medyczne dla zakładów pracy

Apteczki medyczne dla zakładów pracy – co powinno się w nich znaleźć?

Zawartość apteczki zakładowej powinna odpowiadać potrzebom pracowników oraz być dobrej jakości – głównie chodzi tutaj o to, by środki medyczne nie były przechowywane po upływie terminu ważności. Regularne sprawdzanie tego, co znajduje się w apteczce pozwala uniknąć zażycia tabletki, której działanie może być wątpliwe.

Apteczki medyczne dla zakładów pracy powinny mieć przede wszystkim środki opatrunkowe. Wymienić tutaj można m.in. bandaże, plastry, chusty trójkątne, opaski elastyczne i kompresy. Do tego typu produktów przydają się również nożyczki oraz rękawiczki lateksowe. Ze środków farmakologicznych warto zaopatrzyć miejsce pracy przede wszystkim w tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, antyalergiczne, produkty dezynfekujące oraz maści na stłuczenia. Warto również mieć pod ręką termometr.