Stabilizator kolana
Uprawianie większości sportów bezpośrednio naraża stawy kolanowe na różnego rodzaju skręcenia, zwichnięcia. W przypadku pojawienia się tego rodzaju uszczerbku na zdrowiu nie zawsze jest się skazanym na noszenie gipsu. Często może być on zastąpiony przez stabilizator kolana.
Jak działa stabilizator?
Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem stabilizatora kolana (np. takiego https://www.fightershop.com.pl/c234-na-kolano) jest utrzymanie stawu kolanowego w odpowiedniej pozycji oraz jej skorygowanie, gdy ulegnie ona zmianie. Najczęściej wykorzystywany jest w przypadku skręcenia stawu, w niektórych sytuacjach może być wykorzystywany zamiast gipsu. W praktyce jego noszenia chroni przed pogłębieniem się kontuzji oraz prowadzi do szybszego przywrócenia stawowi kolanowemu pełnej funkcjonalności. Funkcja stabilizująca oraz korygująca jest możliwa dzięki odciążeniu zarówno stawu mięśni, jak i wiązadeł. Warto zwrócić uwagę, że oferowane przez współczesnych producentów stabilizatory kolana są nie tylko estetyczne, ale również lekkie i wykonane z niesprawiającego dyskomfortu materiału.
Najczęściej można spotkać się z modelami stworzonymi z włókna węglowego i szklanego oraz stabilizatory kolan wykonane z neoprenu, softeku lub uszyte z dzianiny. Kluczową zaletą z punktu widzenia osoby noszącej stabilizator na kolano jest zdolność tychże materiałów do przepuszczania powietrza. W praktyce oznacza to, że unika się poważnego problemu z higieną zasłoniętego miejsca, który pojawia się w przypadku noszenia klasycznego gipsu. Należy jednak pamiętać, stabilizator kolana będzie wypełni spełnią oczekiwania, jeżeli będzie odpowiednio dobrany. Konieczna jest do tego konsultacja ze specjalistą.