Ćwiczenia z wykorzystaniem poduszek sensomotorycznych

Poduszka sensomotoryczna jest jednym z częściej wybieranych sprzętów rehabilitacyjnych. Wynika to z tego, że jest ona dość wszechstronnym wyposażeniem – pozwala na wykonywanie ćwiczeń aktywizujących mięśnie pleców, jak i dobrze sprawdza się w profilaktyce, wymuszając prawidłową pozycję kręgosłupa podczas codziennego siedzenia.

Kto powinien wykonywać ćwiczenia?

Ćwiczenia z poduszkami sensomotorycznymi są dobre dla wszystkich tych, którzy chcą poprawić ogólną sprawność mięśni pleców. Szczególnie cenne okażą się dla osób po urazach lub cierpiących na choroby i wady kręgosłupa. Ze względu na zróżnicowanie poziomu trudności ćwiczeń mogą je wykonywać również osoby, które z różnych powodów skarżą się na bóle kręgosłupa. Warto jednak pamiętać, aby dopasować ćwiczenia do swoich możliwości i poziomu zaawansowania.

Rodzaje ćwiczeń

Popularnym ćwiczeniem z poduszką sensomotoryczną jest utrzymywanie równowagi podczas stania na niej. Jest to jednak dość trudne ćwiczenie, a więc osoby starsze i cierpiące na obniżoną sprawność mięśni pleców powinny zacząć od łatwiejszej alternatywy, jaką jest leżenie na poduszce. Natomiast ci, którzy dobrze radzą sobie z tym ćwiczeniem, mogą je dodatkowo urozmaicić o wykonywanie przysiadów i skłonów, które w znaczącym stopniu angażują mięśnie głębokie. Dobrym ćwiczeniem, które sprawdza się również w profilaktyce, jest siedzenie na poduszce, co wymusza prawidłową postawę kręgosłupa.